30 Mart 2016 Çarşamba

Ağaçlar iletişim kurabilir mi?


Osho'nun aşağıdaki yazısını okuyunca aklıma Antalya'da ağaçlarla geçimini sağlayan ve Tahtacı olarak bilinen yerel halk geldi. Tahtacılar ormana girerken baltalarına bez sararlarmış ağaçları incitmemek için... Aynı şekilde ağaçları kesmeden evvel ağaçlardan rıza alırlarmış.

Bu bazılarımıza çok uzak ve naif bir kültür olarak görünse de doğayla barışımızı sağlamak için aslında çok güzel bir örnek...

Zira rıza kültürümüzle yeryüzündeki can alma kültürümüzü düşünürsek derin bir ekoloji algısı gerektiği fikri tekrar gün yüzüne çıkıyor. Ve kaybettiğimiz tören kültürünü tekrardan kazanırsak değişim ve türler arası iletişim için bir adım daha atmış olacağımıza inanıyorum."Etrafına bakacak olursan şaşıracaksın; insan yeryüzünde en derin uykudaki hayvandır...

Eğer bir ormancı ağaç kesme maksadıyla, elinde baltasıyla gelecek olursa; onun geldiğini gören tüm ağaçlar korkudan titrer. Artık buna ilişkin bilimsel kanıtlar var, şiirsel birşeyden bahsetmiyorum bilimden söz ediyorum bunu söylerken. Artık ağacın mutlu mu mutsuz mu, korkmuş mu korkmamış mı, üzgün mü sevinç içinde mi olduğunu ölçecek aygıtlar var. Ormancı geldiğinde onu gören tüm ağaçlar korkudan titremeye başlar. Ölümün yakınlarında olduğunun farkına varırlar. Ve henüz ormancı hiçbir ağacı kesmedi bile, sadece geliyor.

Ve çok daha garip başka birşey var, eğer bir ormancı bir ağaç kesme maksadı olmadan sadece oradan geçiyorsa hiçbir ağaç korkmaz. Aynı ormancı aynı baltayı taşıyor. Görünen o ki adamın ağaç kesme niyeti ağaçları etkilemektedir. Bunun anlamı adamın niyetinin anlaşıldığıdır, titreşimlerin ağaçlar tarafından çözülebildiği anlamına geliyor bu..."

Osho

@burcuyeryuzu