28 Mayıs 2015 Perşembe

Dillere destan bir belgesel: Çiçekler Adası


Brezilyalı yönetmen Jorge Furtado'nun 1989 yılında çektiği Ilha Das Flores / Çiçekler Adası isimli kısa belgesel film; gelişmiş bir beyne sahip olan insan türünün yarattığı kapitalizm ve uygarlığın problemlerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor...

Yönetmen 12 dakika 32 saniye boyunca Brezilya'daki çiçekler adasından bahsederken önce domatesin, sonra insanın, sonra parfümün, sonra çiçeğin, sonra domuzun, sonra çöpün, sonra süper marketin ve en sonunda çocukların ne olduğunu çok net bir şekilde izleyiciye gösteriyor.

Belgeselin girişinden; "Bu film bir kurgu değildir. Çiçekler adası gerçekten vardır. Tanrı yoktur."

Film ayrıca "gelişmiş beyin ve kavrayıcı başparmaklara" sahip insan türünün yarattığı utanç verici yaşamı çarpıcı biçimde ortaya koyarak kapitalizmin özgürlük ve konformist anlayışına da göndermeler yapıyor.

 

Böylesine bir konuyu, dillere destan bir üslupla çeken yönetmeni ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Ancak internetteki yorumlara baktığımızda "domuzun insandan daha değerli olduğu film" yorumlarının yapıldığını görüyoruz. İnsanmerkezci algıyla bu yorumu yapanlar, maalesef domuzların köle olduğunu, sömürülerek, ezildiğini ve gün sonunda birilerinin akşam yemeği olduğunu göremiyor!
Sanırız konu hayvan olunca, "Gelişmiş beyin ve kavrayıcı başparmaklar" maalesef iki kez çalışmıyor...


Son olarak filmin başarısı, yönetmenin çarpıcı üslubu ve mevcut durumu objektif bir şekilde anlatmasından geliyor diyebiliriz. Filmin IMDB'de aldığı 8,5 puan da kült bir film olduğunu zaten kanıtlar nitelikte...

@burcuyeryuzu