5 Nisan 2015 Pazar

Almanya artık erkek civcivleri öğütmeyeceğini açıkladı


Almanya yumurta endüstrisinde “atık” olarak görülen erkek civcivleri öğütme makinesine göndermeyeceğini açıkladı. Uygulama 2017'den itibaren yürürlüğe girecek. Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt yaptığı açıklamada, kuluçka aşamasındaki civcivlerin gelişmeden erkek olanını ayıran bir teknolojiye dayanarak bu kararı aldıklarını söyledi. Yapılacak uygulama ile erkek civcivler yumurtadan çıkmadan cinsiyeti tespit edilecek ve yumurta olarak marketlerde, pazar raflarında yerini alacak.
Sadece Almanya'da her sene 45 milyon erkek civcivin doğar doğmaz öldürüldüğü hesaplanıyor. Öldürme yöntemleri arasında; canlı canlı öğütme, yakma, gazla zehirleme, ezme, poşetlerde nefessiz bırakmak gibi öldürme yöntemleri yer alıyor. Öldürülmeyen bazı civcivler de pazarlarda ve pet shoplarda boyanarak satılıyor.

Helal kesimin olduğu Türkiye'de de bu uygulamaların olduğunu söyleyen Derin Ekoloji Derneği Başkanı Burcu Çelik ise şu açıklamaları yaptı:

"Bu karar olumlu gibi görünse de gerçekte katliamın boyutunu gözler önüne seriyor. Bize Türkiye'de de bu uygulama var mı diye soruyorlar cevabımız maalesef evet. Üstelik bu katliamlar helal kesim adı altında yapılıyor. Doğan her erkek civcivin öğütülmesi nasıl helal olabilir ki? İnsanlar kandırılıyor, zulüm gizleniyor."
"Bu trajediyi öğrenen birçok insanın şok olduğunu biliyoruz. Bu yüzden kimilerimiz yumurta yemeyerek vegan beslenmeyi seçerken kimileri de endüstriyel zulümden kaçınmaya çalışıyor. Bu zulme bir son vermek için insanların tavuk ve yumurta satın aldıkları yerlere, civcivlere ne olduğunu sormaları gerekiyor. Burada tüketicilerin kararı çok önemli. Çünkü tüketicilerin talepleri bu zulmü bitirecek."

Türkiye'de de geçtiğimiz günlerde tavuk ve yumurta işletmecilerinin civcivleri bidon veya poşetlere kapatarak boğdukları gündeme gelmişti. Firma yetkilileri uygulamanın yasal olduğunu söyleyerek kendilerini savunmuştu.

Haberin kaynağı: Animals Australia

Türkiye'den erkek civcivleri boğma yönetmeliğiyle ilgili haber ve videoyu Posta gazetesinden okuyabilirsiniz. 

Tavuk, yumurta ve civciv endüstrisi gerçeği