19 Mart 2015 Perşembe

Kısırkaya "Toplama Kampı"nın iptal davası görüldü


Kamuoyunda Kısırkaya Topluma Kampı adıyla bilinen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi
tarafından yaptırılan Kısırkaya Hayvan Bakımevi'nin yürütmesinin durdurulması
ve iptali istemiyle açılan davanın duruşması bugün görüldü. Mahkemeden, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği adına tarafsız bilirkişilerce keşif yapılması talebinde bulunuldu.

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği'nin açtığı davada hayvan haklarını temsilen
3 avukat; Av. Süleyman MacitAv. Kemal Uçar ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'ndan Av. Aslı Nart hazır bulunarak projenin hukuka aykırı olduğunu belirterek projenin iptalini istedi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ndeki duruşmada, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği adına avukat Kemal Uçar söz aldı. Uçar, 20 bin hayvan kapasiteli Kısırkaya Hayvan Bakımevi'nin "esir kampına dönüştüğünü" vurgulayarak, "Bu yer yapılırken, uzaklık şartları düşünülmemiştir. Bahçelerde soğuktan dolayı hayvanlar bile barınamamıştır. Ayrıca doğal afetlerde ulaşım imkanı kesileceğinden, hayvanlara ulaşılamayacaktır. Mahkemeden aralarında uzman kişilerin olduğu bir bilirkişi heyetiyle bu yerin yasaya ve yürütmeye uygun olup olmadığı konusunda keşif yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

İBB'nin daha önce bazı hayvan hakları federasyonları ve kuruluşlarınca Kısırkaya toplama kampının desteklendiği iddiaları, ilgili federasyonların karşıt beyanları yazılı olarak mahkemeye sunuldu.

Avukatların söz almasının ardından, mahkeme, kararı taraflara tebliğ edeceğini belirterek, duruşmayı bitirdi.

Duruşma çıkışında gazetecilere açıklama yapan avukat Kemal Uçar, Sarıyer'de yapılması planlanan barınma yerinin sağlıklı hayvanların bile sağlığını kaybedeceği bir yer olarak inşa edildiğini kaydetti.

Uçar, bakımevinin kapatılması için uğraştıklarını dile getirerek, "Hayvan sağlığını için uğraşıyoruz. Mahkemeden tarafsız bilirkişi vasıtasıyla keşif yapılmasını talep ettik. Kararı bize bildirecekler. Barınakta bahçe alanı düzenlenmiş, orada çalışan kişiler soğuktan oraya hayvanları alamadıklarını söylüyorlar. Göstermelik yapılmış bir yer. Kaş yaparken göz çıkartacaklar haberleri yok. Biz bunu düzeltmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Duruşmaya İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Derin Ekoloji Derneği, Dört Ayaklı Şehir, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yunuslara Özgürlük Platformu, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, "Faytona Binme Atlar Ölüyor" İnisiyatifi, Sarıyer Kent Dayanışması, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Hayvanlara Adalet Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması katıldı.

Bütün hak savunucuları "Kısırkaya’da ve Pendik’te Hayvan Tecritine Hayır" yazılı pankartları açarak "İstanbul Kedileriyle Güzel", "Sokak hayvanları mahalle sakinleridir" şeklinde dövizler taşıdı.

İstanbul'un sokak hayvanlarının kaderini belirleyecek olan bu toplama kampları için davayı takip eden hak savunucuları kamuoyunu ve STÖ'leri süreci takip etmeye çağırıyoruz dedi.