18 Mart 2015 Çarşamba

Azerbaycan'daki sokak hayvanı katliamı için Cemil Çiçek'e ve Necdet Ünüvar'a mektupHayvan hakları savunucuları ve hukukçular, Azerbaycan'daki sokak hayvanı katliamının durdurulması için TBMM Başkanı ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Cemil Çiçek ile TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet ÜNÜVAR'a mektup gönderdi.

Türkiye'nin dört bir yanından hayvan hakları savunucusu avukatlardan oluşan Hayvanlara Adalet Platformu (HAD) ve Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği ile Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2015 Avrupa Oyunları öncesinde Azerbaycan'da yaşanan sokak hayvanı katliamının durdurulması için Azerbaycan Parlamentosu'ndaki milletvekillere ulaşmaları için TBMM Başkanı ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Cemil Çiçek ile TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet ÜNÜVAR'a bir mektup göndererek ricada bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar'a gönderilen ortak mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve civar şehirlerinde, 2015 Avrupa Oyunları öncesinde, sokak hayvanlarına yönelik çok şiddetli bir kıyım ve mezalim yaşatıldığı bilgisi, gerek uluslararası basında gerekse duyarlı Azerbaycan vatandaşlarının sosyal medya hesaplarında yaygın bir şekilde duyurulmaktadır. Sokak hayvanlarına yönelik aynı muamelenin, 2012 yılında Bakü’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması öncesinde de uygulandığını biliyoruz.

"Söz konusu görüntüler ve fotoğraflar incelendiğinde, Azerbaycan otoriteleri ve yerel yönetimleri tarafından sokak hayvanlarının hunharca yakalandığı, kurşunlandığı ve yakıldığı görülmektedir. Son derece iç acıtıcı bu görüntüler, gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada ciddi bir toplumsal infial uyandırmış; Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de; dünyada ise Rusya’nın başkenti Moskova’da ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Azerbaycan’ın sokak hayvanlarına uyguladığı bu mezalim protesto edilmiştir.

"Şahsınızdan, Azerbaycan parlamentosundaki duyarlı parlamenterlere ulaşarak konunun aydınlatılması ve iç sızlatan bu görüntülerin sonlandırılması için Azerbaycan otoriteleriyle iletişime geçmenizi rica ediyoruz."