18 Mart 2015 Çarşamba

Azerbaycan hükümetini katliamı durdurmaya çağırıyoruz!


Azerbaycan'da Haziran ayında yapılacak Avrupa Oyunları/2015 Avrupa Olimpiyatları için "medenileşme" adı altında sokak hayvanları silahlarla vuruluyor, şiddet uygulanıyor ve yakılıyor. Bu katliamı durdurmak için şu anda Türkiye, Rusya ve Gürcistan'da Azerbaycan konsoloslukları önünde eylemler yapıldı. Protesto uluslararası arenada da bireysel sosyal medya kampanyalarıyla devam ediyor. Ancak yeterli değil. Katliamlar hala devam ediyor, yakılma ve vurulma anlarının videoları ve gazete haberleri ortadayken Azerbaycan hükûmeti katliamı yalanlamakla yetiniyor.

Ayrıca Avrupa Olimpiyatları öncesinde köpekler yakılırken bir yandan da yoksullar, varoşlar ve gecekondu mahalleleri de sırf turistler görmesin diye gizleniyor ve tüm “ötekiler” yerlerinden ediliyor.

Bu katliam ve soylulaştırma çalışmalarını durdurmak için Shame On Azerbaijan kampanyasıyla bütün Azerbaycan konsoloslukları önünde eylem konulması ve kamuoyu yaratılması için herkesi birlik olmaya çağırıyoruz.

Azerbaycan, ne yazık ki hayvanlara şiddet uygulayarak onların yaşam hakkını elinden alan tek ülke değil. Bugün tüm dünyada, bütün devletler “medenileşme” adı altında her gün sokaklarda ya da kapalı kapılar ardında binlerce hayvanı öldürüyor. Çoğu zaman hikayesini hiç bilmediğimiz, ölüsünü bile göremediğimiz, kayıtlara bile geçemeyen dostlarımız onlar…

Azerbaycan'da sokak hayvanlarına yaşatılanların son olması ve bir daha hiçbir nedenle böyle katliamların yaşanmaması için herkesi tepki vermeye çağırıyoruz.

Bu katliama neden olan ve kamuoyunun tepkisine sessiz kalan Avrupa Oyunları’nı da boykota çağırıyoruz: Azerbaycan: Sokak Hayvanlarını Yakma!

NOT: Kampanyayı imzaladıktan sonra Facebook ve Twitter'da arkadaşlarına paylaşarak daha çok kişinin destek olmasını sağlayabilirsin.

Kampanyanın websitesi: http://shameonazerbaijan.org/

e-mail: shameonazerbaijan@gmail.com

facebook: https://www.facebook.com/shameonazerbaijan

twitter: @ShameonAZ

Avrupa Olimpiyat Komitesi'ne ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na twitter'dan mention göndermeyi unutmayın.

Azerbaijan President / Azerbaycan Cumhurbaşkanı: @presidentaz

European Olympic Committees / Avrupa Olimpiyat Komitesi: @EOCEUOffice

#‎shameonazerbaijan #‎Baku2015 #‎boycott2015EuropeanGames #‎dogburning