16 Eylül 2014 Salı

Vejetaryenlikten istifa eden Elif Şafak'ın bilmesi gereken 10 gerçek şey


Bildiğiniz gibi reklam kokan yazarımız Elif Şafak ara ara hortlattığı vejetaryenlik açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Eline bir hayvanın beynini alıp muzip bir gülümsemeyle poz veren Şafak cümle aleme "sessizce" vejetaryenliği bıraktığını duyurdu. Enteresan olan geçen sene ve ondan önceki senelerde de (her seferinde ayrı bir et restoranı tanıtımıyla) vejetaryenliğini bırakması. (Madem geçen sene ilgi görmedim bari bu sene göreyim!)


Sosyal medyada Şafak'ın edebiyatın Serdar Ortaç'ı olmasının ve doğru dürüst edebi bir cümle kuramamasının nedenini et yemezliğine bağlayanlar da yok değildi hani. Ancak bilmeyenler için Elif Şafak hiç bir zaman vejetaryen olmadı(?) Ve maalesef kendisini 14 yıldır vejetaryen sanıyor yada böyle göstermek istiyor... Neyse, Elif Şafak yiyeceği köftelerin kalemini nasıl etkileyeceğini merak ede dursun biz de bağzı gerçekleri açıklamaya duralım.

İşte 10 maddeyle hayvan haklarını reklam kokan hareketlerle hiç etmeye çalışan Elif Şafak için seçtiğimiz inciler...

İyi eğlenceler ve kansız günler dileriz...

1- Elif Şafak'a mı sorsak, yoksa elindeki beyne mi sorsak bilmedik ama soruyoruz;

Lakto vejetaryen misin? Ovo vejetaryen misin? Yoksa balığı candan saymayan pesketeryanlardan mısın? (Bir canlıyı öldürmeye ve sömürmeye karşı olan vejetaryen ve veganların ne yediğini merak edenler sizi şuraya alalım: Türkiye Vegan ve Vejetaryen Derneği)

2- Kesin Bilgi: Kırmızı et yemeyenlere vejetaryen denmez “sadece kırmızı et yemiyor” denir!
Sırf hayvanlar aleminden bir türü yemediği için kendisini vejetaryen ilan eden Elif Şafak'ın, bir tavuğun kellesini, balığın nefesini, ıstakozun kaynar suya atıldıktan sonra çıkardığı çığlığını duymazdan gelmesi... Bilemiyoruz belki de bunun nedeni yıllarca arkadaş ortamlarında, televizyon programlarında vejetaryenliğin eppeğini yemek olabilir mi?

3- Beyin bedava...

İnsan bunca yıl yemeye kıyamadığı bir hayvanın beyniyle poz verirken ne hisseder bilinmez ama sosyal medyanın beyni tam yerinde: Çıkardım Rahatladım!

4- Veganlık herkesin kendisine yakışanı giymesidir!

Şafak'ın yazısını neresinden tutsak bilemedik adeta yeni bir vegan ve vejetaryen literatürü doğuruyor: “Vejetaryenler safında tek sevmediğim tek şey kibirdi. Biz vejetaryenler (bilhassa tüm süt ürünlerini reddeden veganlar) kibirli olabiliyoruz farkına bile varmadan. Daha doğru ve daha üstün bir şey yaptığımıza inancımız o kadar büyük ki... Tabii bir de azınlık olmanın gizli ayrıcalığı…”
Veganları sadece süt içmeyen canlılar olarak gören Elif Şafak, evet "bağzı" "veğan"lar hayvan haklarıyla gündem olmaya çalışan yazarlara karşı çok kibirli olabiliyorlar!
“Vegan ne ki lo” diyenler buraya: Veganoloji

5- Vee havalı veganlardan geliyor Vegan Stayla: “Now that I'm vegan, my shit smells better”

6- Tolstoy'un ruhu Elif Şafak üzerine: Kesebiliyorsan ye!
Şafak, yazısında hayvan haklarıyla ilgili çığır açan düşünür ve yazarlara da değinerek adeta takım arkadaşlarına sesleniyor. Hatta vjetaryenliği bıraktığı için Tolstoy'un kemiklerini sızlattığını bile düşünüyor. Oy diyelim. Tolstoy Elif Şafak'ı dikkate alır mıydı bilmiyoruz ama yerinde bir hatırlatma yapıyoruz. Vaktiyle Tolstoy birgün bir davet düzenler, tüm katılımcılar vejetaryendir, sadece biri değildir. Sofradaki yemekler hazırdır ancak sandalyelerden birine bir tavuk bağlanmıştır. Tolstoy etçil misafirine dönerek şöyle der: “Kesebiliyorsan ye!” Oysa Şafak’ın 14 yıllık vejetaryen menüsünde tavuk hiç eksik olmamıştı!

7- Ajda Pekkan'dan geliyor: Palavra palavra palavra
Fonda Ajda Pekkan çalarken siz de Dr. Murat'ın vejetaryenlik ve demir eksikliği arasında kuramadığı beyin açıcı yazısını okuyun deriz. Buradan da b12 gerçeği ile tanışın, cidden kafa açıcı!

8- Gelelim zurnanın zırt dediği yere: İnsanlık tarihinin kara lekesi “Hayvan Sömürüsü”
Pek çoğumuzun bildiği gibi “Et yemezlik” insanlık tarihi kadar eski bir kültür ve beslenme şeklidir. Tarihteki hemen hemen birçok toplumda et yemezlerin izlerine rastlamak mümkün. Budistler, Caynistler, İrandaki et yemez şıhlar yada Türklerin en eski dinlerinden manilerde, şamanlarda bile görebilirsiniz bu kültürü.Yani kolay değildir hayvan yemek. Peki bu ne zaman unutuldu? En masum görünen insanın bile Işid'den bir farkı olmadığının cevabı işte şu kısacık videoda saklı.

9- “Etçil miyiz?” “Otçul muyuz?” tartışması azalarak değil, hemen bitsin!

Homo tüketiciyiz bacım! Pek çok insanın kafasını karıştıran "etçil miyiz" yoksa "otçul muyuz" sorunsalı Elif Şafak'ın da kafasını karıştırmış. Bir türlü anlayamadık tüketim toplumunda yaşadığımızı...

10- Paul Mccartney’den geliyor: Eğer mezbahaların cam duvarları olsaydı herkes vejetaryen olurdu.
Hayır yani, bi elin ünlülerine bakıyoruz bide bizimkilere…

Bonus 1: Süt buzağılarındır!

"Temelde, bir ineğin sütü, doğa tarafından yavru inekler için dizayn edilmiş bir özdür, insanlar için değil." Yani özünde her canlının sütü kendi çocuğuna…

Bonus 2: Gerçek kuzu sarması böyle olur!


Bonus 3: Kansız bayramlar dileriz...


Hayvan özgürlüğüyle ilgili haberleri emin ellerden okumak isteyenler hayvan özgürlüğü çevirileri sayfasını takip edebilir.

@burcuyeryuzu